Rusza 15 edycja kampanii społecznej i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2020”

Rusza 15 edycja kampanii społecznej i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2020”

 Rusza 15. edycja kampanii społecznej i konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2020”. W tym roku bezpłatne szkolenia z doskonalenia jazdy realizowane będą nie tylko w Wałbrzychu, ale również w Jelczu-Laskowicach. – Pod hasłem „ CHCEMY JEŹDZIĆ, CHCEMY WRACAĆ” zamierzamy zwrócić uwagę uczestnikom ruchu drogowego, że wielu z nich to osoby starsze lub osoby z niepełnościami ruchowymi, które mogą wykazywać się mniejszą sprawnością za kierownicą lub podczas wszelkiej aktywności na drodze  – mówi Piotr Starczukowski, inicjator akcji i twórca Wałbrzyskiej Akademii Bezpiecznej Jazdy. Podkreśla też, że sprawniejsi za kierownicą powinni być pomocni i wykazywać się szczególną kulturą i wrażliwością w stosunku do innych uczestników. Nie chodzi tu tylko o pomoc np. przy wymianie koła czy nie blokowaniu miejsc parkingowych, ale nie wywieranie presji, tolerancja i udzielanie wsparcia dla zwiększania mobilności osób niepełnosprawnych, bo nie zawsze powinniśmy oczekiwać od innych takich umiejętności i sprawności jakimi się wykazujemy.
W nietypowej wiosennej aurze rozpoczynają się szkolenia w ramach akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2020”.
Już w styczniu, w pierwszym etapie spotkań, na kurs trafili pracownicy fabryki Toyota Motor Motor Manufacturing Poland. Drugą fazę rozpocznie szkolenie dla pań w ramach DNIA KOBIET, zaplanowane w dniach 7-8 marca. Na następnie odbędą się treningi dla 40 osobowej grupy mężczyzn oraz osób starszych i z niepełnosprawnością ruchową.
Każde ze szkoleń składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pierwsza obejmuje cykl wykładów z zakresu teorii bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Ćwiczenia praktyczne skupiają się na eliminowaniu złych nawyków w kierowaniu samochodem oraz na doświadczaniu możliwości panowania nad pojazdem. Ta część szkolenia prowadzona jest na specjalnie przygotowanym placu manewrowym.
Etap końcowy konkursu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”  to półfinał w maju w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Ostateczna walka o tytuł zaplanowana jest na czerwiec, podczas Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce.
– W tym roku hasłem „ CHCEMY JEŹDZIĆ, CHCEMY WRACAĆ”  chcemy zwrócić uwagę na fakt, że na drodze możemy spotkać osoby starsze i osoby z niepełnosprawnością ruchową, które mają zdecydowanie utrudnione zadanie, a ich ułomności mogą wpłynąć na bezpieczeństwo. Chcemy również spotkać się z tą grupą i dać im szanse porównania się z innymi kierowcami podczas zadań w ramach konkursu. – mówi Piotr Starczukowski, twórca akcji i Akademii Bezpiecznej Jazdy. – Przybliżymy problemy i sytuacje, które mogą powodować trudne sytuacje na drodze podczas konfrontacji obu grup kierowców  – dodaje.
Udział w akcji może wziąć każda osoba posiadająca prawo jazdy kategorii B po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej konkursu . Oprócz szkolenia dla pań preferowany będzie wiek i staż kierowcy. Nie zwlekajcie ze zgłoszeniem, bo liczba miejsc jest ograniczona. Inną możliwością jest nabór prowadzony przez medialnych patronów akcji.
Każdego roku w szkoleniach „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” bezpłatnie udział bierze ok. 200 osób. Przedsięwzięcie od samego początku, czyli od 2006 roku, wspierają Toyota Motor Manufacturing Poland Wałbrzych, Prezydent Miasta Wałbrzycha, Salony Toyoty Jana Nowakowskiego, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Wałbrzychu oraz Komenda Miejska Policji w Wałbrzychu i Urząd Miejski. Po raz drugi do grona partnerów dołącza oddział fabryki Toyoty w Jelczu – Laskowicach. Co ważne, wszystkie wspólne działania możliwe są też dzięki zintegrowaniu i aktywizowaniu w ramach akcji społeczności lokalnej i osób obdarzonych zaufaniem publicznym.
– Przez te 15, dzięki zaangażowaniu wielu partnerów, każdorazowo udaje się przeprowadzić prawie 6 miesięczną kampanię i do tej pory bezpłatnie wyszkoliliśmy blisko 3000 kierowców.
Mamy wyłonionych czternastu kierowców z prestiżowym tytułem „TOYOTA Bezpieczny Kierowca” – podkreśla Piotr Starczukowski.

ZAJĘCIA TEORETYCZNE

KIEDY: Sobota 7 Marzec 2020 r. godzina 17:30

GDZIE: ul. Uczniowska 26- fabryka TOYOTY- spotkanie przed bramą wjazdową

JAK DŁUGO: Czas trwania ok 2 h.

 

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE w grupach

KIEDY: Niedziela 8 Marzec 2020 r. godzina wg harmonogramu dla grup

GDZIE: ul. Uczniowska 26 – PARKINGI przed fabryką TOYOTY.

JAK DŁUGO: Czas trwania ok 2,5h

I grupa godzina Niedziela 9:00

II grupa godzina Niedziela 11:30

III grupa godzina Niedziela 14:00

Rozsądek, odpowiedzialność, bezpieczeństwo, czyli kobiety za kierownicą.
Tak można scharakteryzować sposób prowadzenia samochodu przez kobiety. Niestety, stereotyp baby za kółkiem nie ułatwia im realizacji tej z gruntu pięknej idei.

Rady dla pań

-Nie poddawać się presji innych kierowców i pasażerów- zaufać intuicji.

-Szkolić umiejętności za kierownicą- wyeliminować złe nawyki, poprawić komfort jazdy

-Przestrzegać przepisów- ich znajomość dodaje pewności.

-W czasie jazdy nie rozpraszać się np. rozmową telefoniczną.

-Podróżować sprawnym autem – żadnych kompromisów

Organizatorzy: Toyota Motor Manufacturing Poland, WABJ, Fundusz Regionu Wałbrzyskiego oraz Toyota Nowakowski Wałbrzych zapraszają na zajęcia bezpiecznej jazdy i eliminacje do konkursu ” TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2020″. 

Laureaci konkursu „Bezpieczny Kierowca”
2019 – Iwona Stańko
2018 – Rafał Chowański
2017 – Mateusz Baranowski
2015 – Bartosz Nykiel
2014 – Marek Rybczyński
2013 – Anna Żabska
2012 – Marek Simkiewicz
2011 – Zbigniew Marzec
2010 – Krzysztof Wójtowicz
2009 – Dariusz Trembowski
2008 – Piotr Kotliński
2007 – Tomasz Wach
2006 – Łukasz Kozłowski