Przed „Kropelką” a po finałach

Za nami ostateczne rywalizacje akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2019” w Jelczu – Laskowicach. Najlepsi uczestnicy szkoleń to Victor Yadvizhyn, Ewa Lignar i Jarosław Kołodziej. Wyłoniły ich zawody zorganizowane przez Akademię Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego w sobotę, 18 maja 2019. W finale konkursu, razem z laureatami z Wałbrzycha, powalczy bezkonkurencyjny Victor Yadvizhyn. Wszyscy wystartują w Dolnośląskim Rajdzie o Kropelce – turystycznej rywalizacji w ekojeździe dla amatorów, zaplanowanej w Świdnicy na sobotę, 22 czerwca 2019.

Po raz pierwszy pod fabryką Toyoty w Jelczu – Laskowicach odbyła się tak zacięta rywalizacja w ekologicznej i bezpiecznej jeździe, połączona z testem wiedzy i sprawdzianem umiejętności. Mowa o finale tegorocznej akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”, która po w tym roku debiutowała w Jelczu – Laskowicach. Dotychczas, od 2006 roku, Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego swoje działania edukacyjne oraz praktyczne doszkalanie z techniki jazdy prowadziła głównie w Wałbrzychu.

Zatem rok 2019 stał się przełomowy, jeśli chodzi o rozmach szkoleń – prowadzono je bowiem równolegle w Wałbrzychu i Jelczu – Laskowicach. W taki sposób bezpłatnie przeszkolono ok. 200 osób. W ciągu 14 lat prowadzenia konsekwentnych działań przez Piotra Starczukowskiego, daje to imponującą liczbę ok. 2800 uczestników. Trzeba dodać, że co roku spośród nich wyłaniany jest zdobywca prestiżowego tytułu „TOYOTA Bezpieczny Kierowca”. Podobnie będzie i w tym roku.

Znamy już wszystkie osoby, które powalczą w finale akcji „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2019”. To finaliści z Wałbrzycha oraz najlepszy z uczestników szkoleń z Jelcza – Laskowic, a tym okazał się Victor Yadvizhyn.

– Nie spodziewałem się, że tak świetnie mi pójdzie. Można powiedzieć, że zawsze miałem dryg do kierownicy. Jednak moje umiejętności były raczej wypracowane codzienną jazdą, taką metodą prób i błędów. Dlatego byłem bardzo podekscytowany możliwością uczestnictwa w profesjonalnym szkoleniu. Nie powiem, dostałem od instruktorów parę mocnych uwag, które wziąłem sobie do serca. Trochę poćwiczyłem przed finałem i proszę, wygrałem – cieszy się Victor Yadvizhyn, pracownik Toyoty Motor Manufacturing Poland w Jelczu – Laskowicach, pochodzący z Ukrainy.

Trzeba podkreślić, że akcja „TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2019” została niezwykle dobrze przyjęta w Jelczu – Laskowicach. W finałach pod fabryką Toyoty Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego przygotowała zadania, które sprawdzały wiedzę i umiejętności uczestników. Groźny telefon, bezpiecznie do celu (jazda po torze), bezpieczny trening (próba zręcznościowa), jeżdżę płynnie (slalom do przodu i do tyłu), unikam poślizgów (jazda po torze na trolejach), kontroluję poślizg to najważniejsze wyzwania w części praktycznej. Finaliści przeszli też testy na prawo jazdy oraz sprawdziany z ekojazdy i udzielania pierwszej pomocy.

W trzech kategoriach, czyli kobiety, mężczyźni i pracownicy TMMP w Jelczu – Laskowicach, najlepsi okazali się: Ewa Lignar, Jarosław Kołodziej i Victor Yadvizhyn.

Walka była piękna, bo bardzo wyrównana! Aż miło się patrzyło, jak finaliści niemal perfekcyjnie wykonują zadania praktyczne. I tym, co ostatecznie zdecydowało o wygranej były, jak można się domyślić, testy na prawo jazdy. Naprawdę zachęcam, aby każdy od czasu do czasu je wykonał, dla samego siebie, tak dla sprawdzenia. Niewątpliwie, ilość i rodzaj błędów powinien skłaniać do refleksji – mówi Piotr Starczukowski, instruktor i pomysłodawca akcji, którą wspierają: Toyoty Motor Manufacturing Poland, Prezydent Miasta Wałbrzycha oraz Fundusz Regionu Wałbrzyskiego.

Komplet finalistów z Wałbrzycha i Jelcza – Laskowic do udziału w Dolnośląskim Rajdzie o Kropelce to: Iwona Stańko, Rafał Sycha i Maciej Małecki oraz Victor Yadvizhyn. Będą oni walczyć podczas Dolnośląskiego Rajdu o Kropelce. Zawody otwarte dla wszystkich kierowców odbędą się w sobotę, 22 czerwca (start i meta w Świdnicy). Chodzi w nich o uzyskanie jak najmniejszego spalania paliwa na wyznaczonej trasie turystycznej. Ponadto drużyny rozwiązują zadania i zagadki związane z Dolnym Śląskiem.

TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2019” – finały w Jelczu – Laskowicach

KOBIETY

1. Ewa Lignar

2. Magdalena Osmańska

3. Alicja Chmura

PRACOWNIK TMMP w Jelczu – Laskowicach

1. Victor Yadvizhyn

2. Damian Malinowski

3. Artur Skurjat

MĘŻCZYŹNI

1. Jarosław Kołodziej

2. Adam Linkiewicz

3. Andrzej Wyskiel

TOYOTA Bezpieczny Kierowca 2019” – finały w Wałbrzychu

KOBIETY

1. Iwona Stańko

2. Agnieszka Pulnowska

3. Joanna Rutkowska

PRACOWNIK TMMP w Wałbrzychu

1. Maciej Małecki

2. Marcin Ziemniak

3. Marcin Stachowiak

MĘŻCZYŹNI

1. Rafał Sycha

2. Michał Mazur

3. Damian Wędrychowicz