Najważniejsze rady dla młodych stażem kierowców.

Najważniejsze rady dla młodych stażem kierowców.

1. Bądź asertywny – dotyczy to przede wszystkim zachowań pasażerów, którzy posiadają prawo jazdy. Każdy będzie dawał ci rady, ale nie wszystkich warto słuchać.
2. Nie przeceniaj swoich umiejętności – to, że posiadasz prawo jazdy nie oznacza, że potrafisz dobrze jeździć. Przed tobą jeszcze długa droga w zdobywaniu doświadczenia.
3. Zrezygnuj z brawury – nie pozwalaj sobie na nieodpowiedzialne zachowanie na drodze. Podróżuj raczej w sposób zachowawczy, zwłaszcza jeśli chodzi o prędkość. Zawsze przestrzegaj przepisów.
4. Daj sobie czas – bądź cierpliwy i pokorny, nie spiesz się, aby udowodnić otoczeniu jak świetnym jesteś kierowcą. Im więcej czasu spędzisz za kierownicą, tym więcej się nauczysz.
5. Postaw na kulturę – szanuj wszystkich uczestników ruchu drogowego i traktuj ich przychylnie. Uśmiech i życzliwość pomagają rozładować napięcie.
6. Miej wyobraźnię – przewiduj sytuacje na drodze i zachowania innych uczestników ruchu. Reaguj szybko i zdecydowanie, bo to pomoże ci uniknąć przykrych zdarzeń.

Dzięki tegorocznemu cyklowi szkoleń w ramach akcji „Bezpieczny Kierowca”, pewności za kółkiem nabierają osoby, które krótko posiadają prawo jazdy. Program opracowany przez Piotra Starczukowskiego pozwala młodym kierowcom zdobyć dodatkową praktykę, a także wskazuje drogę dalszego samodoskonalenia techniki jazdy. Co bardzo istotne, kursy temperują tych, który mają skłonności do przeceniania swoich umiejętności.

Przed nami jeszcze dwa szkoleniowe weekendy na parkingu pod fabryką Toyota Motor Manufacturing Poland. W najbliższych dniach  skorzystają sami panowie. Będę zdobywać wiedzę m.in. z zakresu przepisów ruchu drogowego, bezpieczeństwa i kultury jazdy, a także udzielania pierwszej pomocy. Jednak tym, na co naprawdę czekają kursanci jest trening praktyczny na placu manewrowym. Zadania przygotowane przez Akademię Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego uczą przede wszystkim wychodzeni z poślizgu, nagłego hamowania, płynnego i prawidłowego pokonywania zakrętów, a także ekojazdy.
Podczas  kampanii „Bezpieczny Kierowca” jej organizatorzy, czyli Akademia Bezpiecznej Jazdy Piotra Starczukowskiego, Toyota Motor Manufacturing Poland, Toyota Nowakowski oraz Toyota Nowakowski i FRW skupiają się przede wszystkim na dokształcaniu kierowców o małym doświadczeniu drogowym. Aby wziąć udział w szkoleniu trzeba posiadać prawo jazdy kategorii „B” i wypełnić formularz na stronie www.bezpieczny-kierowca.pl.
– Kierując tegoroczne szkolenia do kierowców z krótkim stażem, chcieliśmy w skupić się nie na eliminowaniu błędów za kółkiem, jak dotychczas, ale przede wszystkim na uczeniu właściwych zachowań, które później będą procentowały przez całe życie. Bo, żartobliwie mówiąc: „czym skorupka za młodu nasiąknie…”. I robimy wszystko, aby tzw. młodzi kierowcy nasiąkali wiedzą, kulturą jazdy i mieli w sobie pokorę. Przekładając to na zachowania na drodze, chcemy „produkować” myślących kierowców, którzy unikają brawury i łamania przepisów – podkreśla Piotr Starczukowski, inicjator akcji „Bezpieczny Kierowca”, instruktor jazdy.